| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Waterproof Rating | IP67 |
| Choose Item | 194 168 2825 Bulbs |
| It also fits many other cars | As long as your bulb size is the same with this |
| Waterproof | IP67 |
| Wedge Bulb Type | 501 (W5W) |
| Bulb Type | Footwell Light |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Purpose | Entry Lighting |
| To Fit | License Plate Light/Dome Light/Map Light/Sidemarker Light... |
| Color | White |
| Suitable For | Accessory Light, Dome Light, Footwell Light, Glove Box Light, Instrument Panel Light, License Plate Light, Side Marker Light, Tail Light, Map Light |
| Bulb Fitment Code | T10/194/168/W5W/2825/192/147/152 |
| Brand | CHUSYYRAY |
| Placement on Vehicle | Front |
| Lighting Technology | LED |
| Type | Tail light |
| Features | Road Legal, Ballast Included |
| Manufacturer Part Number | W5W 2825 194 147 152 158 159 161 168 175 184 |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape Code | 168 |
| Voltage | 9-16V |
| Universal Fitment | Yes |
| Wattage | 5W/set |
| Light Color | Cold White |
| Color Temperature | 6000K |
| Interchange Part Number | 168 175 192 194 2825 2821 158 906 T10 |
| Manufacturer Warranty | 5 Year |
| Superseded Part Number | 168, T10, W5W |
Check the listing for details. White LED Interior Package License Plate Light for 2011-2017 2018 Kia Optima. Color: White, Condition: New, Made in United States. Listed at 13.99 USD. Simply remove your old bulb and install the new LED bulb in it's place. Model: T10 light source. Color: White. Light source type: 4014 lamp beads. Bulb Size:(For Reference Only). Easy to replace standard 194 168 501 W5W 147 152 158 159 161 184 192 193 259 280 285 447 464 555 558 585 655 656 657 1250 1251 1252 2450 2652 2921 2825 Wedge base Model which is a small bulb.