| Color | Natural white (4100K) |
|---|---|
| LEDs/meter (wattage) | 60 LEDs/m (4.8w/m) |
| Roll Length | 5m (16.4ft) |
| Brand | Iris |
| Type | Chain/Cord Cover |
| Lighting Technology | LED |
| Voltage | 24 V |
| Power Consumption | 60 LED/m: 4.8W/m, 120 LED/m: 8.4W/m, 180 LED/m: 12.8W/m |
| Features | Mounting method: 3M double-sided adhesive tape, High CRI LED Strip (CRI 90+), TAA compliant LED Strip |
| LED Chip Code | 2216 |
| IP Rating | IP68 |
Check the listing for details. White Light High CRI LED Strip 24V IP68 Waterproof Iris Series Dimmable. Color: Natural white (4100K), Condition: New. Listed at 219.99 USD. White High CRI IP68 Waterproof LED Strip (24V) ~ White Iris Series. This strip is preferred for primary lighting in outdoor applications such as patio and swimming pool lighting, or in wet indoor areas such as showers, bathrooms, saunas.