| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Year Manufactured | 1890 |
| Material | Wrought Iron |
| Item Length | 23 in |
| Type | Side Table |
| Item Height | 14.25 in |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Finish | Painted |
| Item Width | 23 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. White Painted Grape & Leaf Wrought Iron Garden Side Table c1890. Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 360.00 USD. Antique White Painted Wrought Iron Garden Side Table with Grape & Leaf Pattern C1890. This antique garden side table, of circa 1890, features an intricate grape and leaf pattern. Crafted from wrought iron, it is painted in a classic white finish.