| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Material | Porcelain |
| Item Length | 7 3/4" handle to spout |
| Vintage | Yes |
| Brand | Unmarked |
| Type | Tea Pot |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 4 3/4" |
| Time Period Manufactured | 1940-1949 |
| Production Style | porcelain |
| Production Technique | Pottery |
| Backstamp | Printed |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 4 1/2" |
Check the listing for details. White porcelain plate and pot. Color: Ivory, Condition: Used. Listed at 29.99 USD. Take photos of the item. The condition is intact and there are no scratches or damages as shown in the pictures! Ship according to the pictures.