| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| EAN | 0038753142098 |
| Package Dimensions LxWxH | 9.69x6.06x5.43 Inches |
| ISBN | 0038753142098 |
| Size | 2" x 3" |
| Weight | 2.1 Pounds |
| MPN | 14209 |
| Item Height | 2 in |
| Color | White |
| Item Diameter | 2 in |
| Material | Plastic |
| Brand | Oatey |
| Type | Rainwater Diverter |
Check the listing for details. White Rain Water Collection System Plastic Gutter Drain Downspout Diverter Hose. Color: White, Condition: New. Listed at 30.07 USD. This rainwater diverter by Oatey is a great addition to any home's water collection system. Measuring at 9.69 x 6.06 x 5.43 inches, this white plastic diverter fits a 2" x 3" gutter downspout. It is designed to redirect rainwater from the downspout to a rain barrel or other collection container. The item is lightweight at 2.1 pounds and is easy to install. It comes with all necessary hardware and fits snugly onto the downspout. This diverter is perfect for those interested in conserving water and reducing their carbon footprint. 9