| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Adjustable closing speed | Yes |
| Builders Hardware Product Type | Screen Accessory |
| Closer Type | Hydraulic |
| Color | White |
| Hardware Color Family | White |
| Returnable | 90-Day |
| Manufacturer Warranty | Goods are warranted against defects in manufacturing for 1 year. |
| Hole spread (in) | 10 |
| Product Depth (in) | 1.5 in |
| Product Height (in) | 15.75 in |
| Product Width (in) | 3.813 in |
| UPC | 313057477481 |
Check the listing for details. White Screen and Storm Door Closer. Color: White, Condition: New. Listed at 16.24 USD. Suitable for use as a screen door closer on wood screen doors. It is internally lubricated and has an adjustable closing feature. It also has a fast latch feature to insure the door is latched securely.