| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Expiration Date | 2 years |
| Allergens | None |
| Fat Content | 11%-20% |
| Product Name | Truffle Oil |
| Product | Cooking & Serving Oil |
| MPN | Truffle Gal White |
| Calories per Serving | 120 |
| Brand | Giorgio Truffle Shop |
| Food Aisle | Pantry |
| Type | Olive Oil |
| Volume | 250 ml |
| Protected Certification | FDA |
| Style | Extra Virgin |
| Food Specifications | Caffeine Free |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Serving Size | 1 tbsp 15ml |
| Number of Servings | 16 |
| Item Weight | 8.5oz |
| Calories per 100g | 120 |
Check the listing for details. White Truffle Extra Virgin Olive Oil 8.5oz / 250ml. Condition: New. Listed at 27.99 USD. White Truffle Extra Virgin Olive Oil 8.5oz / 250ml Our truffle oil is made using the finest cold pressed extra virgin olive oil and White truffle. Each order is hand made.This gourmet white truffle oil has a sophisticated aroma and smooth earthy flavor. Drizzle over dishes just before serving. Ideal for rice, pasta, popcorn, French fries, salads, meat, potatoes, risotto, and even seafood! Kosher, no trans-fat, gluten free, made in a plant that is peanut free, tree nut free, seafood/ fish free, made in the USA, Union Made, Women Owned.