| Light Color | White |
|---|---|
| Color Temperature | 6000K |
| Bulb Fitment Code | Wire connection |
| Wattage | 5 W |
| Number of Bulbs | 1 |
| Ballast Included | No |
| To Fit | Indicator |
| Placement on Vehicle | Front |
| Suitable For | Repairing Light |
| Brand | Greatautopartsauxi |
| Type | Light Strip |
| OE/OEM Part Number | No |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 12V |
| Features | Automatic on/off switch control |
| Lighting Technology | LED |
| Lumens | 6500 lm |
| Performance Part | Yes |
| Universal Fitment | Yes |
| Bulb Life Hours | Up to 30,000 Hours |
| Interchange Part Number | Under Hood Light Strip Kit |
| Model | Under Hood LED Light Strip |
Check the listing for details. White Under Hood LED Light Kit With Automatic on/off Universal 21 5050 LED. Condition: New. Listed at 12.99 USD. " Specifications: Product material: PVC+LED light color: white light LED quantity: 30LED LED type: 5050 LED Chip Voltage: 12-24V Color temperature: 6000K Waterproof class: IP67 Service life: 50000+ hours Features: *High brightness The under hood inspection light strip includes 30 ultra-bright 5050-SMD LEDs,which are bright enough for you to work after dark without holding a flashlight or plugging in a portable work light. *Durable & Weatherproof The IP67 sealed case protects the lamp from rain, dust and sand, it can extend its long service life and durability. *Easy to install .