| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Backdrop |
| Occasion | Wedding |
| Material | Carbon Steel, Polyester Fabric |
| Color | White |
| Shape | Arch |
| Load-bearing Capacity | 5kg/11.02lbs |
| Tube Diameter | 19mm/0.75in |
| Each Side Stand Size | 0.8*0.5*1.6m/2.62*1.64*5.25ft |
| Middle Stand Size | 1.4*0.5*2.2m/4.59*1.64*7.22ft |
Check the listing for details. White Wedding Backdrop Stand Wedding Arch Backdrop Stand Set Metal Wedding Stand. Color: White, Condition: New. Listed at 84.15 USD. Specifications Color: White Material: Carbon Steel, Polyester Fabric Process: High-temperature Baking Paint Shape: Arch Style: Modern Assembly Required: Yes Mount Type: Floor Standing Load-bearing Capacity: 5kg/11.02lbs Tube Diameter: 19mm/0.75in Gross Weight: 8kg/17.64lbs Each Side Stand Size: 0.8*0.5*1.6m/2.62*1.64*5.25ft Middle Stand Size: 1.4*0.5*2.2m/4.59*1.64*7.22ft Package Size: 84.5*28*10cm/33.27*11.02*3.94in Package Included 1*Wedding Arch Backdrop Stand Set All Accessories for Assembly.