| Brand | Wittner |
|---|---|
| Type | Metronome |
| Color | Black |
| Item Height | 3.5 in |
| Model | Whittner MT-50 Quartz |
| MPN | MT-50, MT50 |
| Material | Plastic |
| Features | Compact, Headphone Jack |
| Item Length | 2.5 in |
| Item Width | 0.75 in |
| Suitable For | Banjo, Cello, Piano, Ukulele, Viola, Violin |
| Vintage | Yes |
Check the listing for details. Whittner MT-50 Quartz Metronome Battery Operated Folding Stand Black Working. Color: Black, Condition: Used. Listed at 12.00 USD. This reliable metronome features something you don't see every day:an aux port! Plug in your headphones and jam away regardless of whoever else is warming up or practicing around you. This compact little unit slips easily into a pocket. If silence is what you need, the Whittner MT-50 has a flash-only mode! Check out the video to see it ticking away.