| Brand | Wichard Marine |
|---|---|
| Compatible Brand | None |
| Compatible Model | None |
| Model | 1442W |
| MPN | 1442W |
| Suitable For | Boats |
| Type | Boat Part |
| Capacity | General |
| Color | General |
| Installation | General |
| Power Source | General |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | Less Than 7 lb |
Check the listing for details. Wichard Captive Pin Bow Shackle - Diameter 5mm - 3/16". Color: General, Condition: New, Made in United States. Listed at 33.28 USD. Captive pin bow shackle forged in grade 316L stainless steel. The pin is locked into one of the indentations. Weight (lb) 0.042. Breaking load (lb) 3300. WLL (lb) 660. Working load (lb) 1050. Materials 316 stainless steel grade.