| Brand | Wichard Marine |
|---|---|
| Compatible Brand | None |
| Compatible Model | None |
| Model | 1402W |
| MPN | 1402W |
| Suitable For | Boats |
| Type | Boat Part |
| Capacity | General |
| Color | General |
| Installation | General |
| Power Source | General |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | Less Than 7 lb |
Check the listing for details. Wichard Captive Pin D Shackle - Diameter 5mm - 3/16". Color: General, Condition: New, Made in United States. Listed at 30.53 USD. Captive pin "D" shackle forged in grade 316L stainless steel. Standard applications of shackle. The pin is locked into one of the indentations. Weight (lb) 0.035. Breaking load (lb) 3300.