| Brand | Wichard Marine |
|---|---|
| Compatible Brand | None |
| Compatible Model | None |
| Model | 1241W |
| MPN | 1241W |
| Suitable For | Boats |
| Type | Boat Part |
| Capacity | General |
| Color | General |
| Installation | General |
| Power Source | General |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | Less Than 7 lb |
Check the listing for details. Wichard Self-Locking Bow Shackle - Diameter 4mm - 5/32". Color: General, Condition: New, Made in United States. Listed at 19.89 USD. Self-locking bow shackle forged in grade 316L stainless steel. Weight (lb) 0.02. Breaking load (lb) 1540. WLL (lb) 300. Working load (lb) 700.