| Brand | Wichard Marine |
|---|---|
| Compatible Brand | None |
| Compatible Model | None |
| Model | 1203W |
| MPN | 1203W |
| Suitable For | Boats |
| Type | Boat Part |
| Capacity | General |
| Color | General |
| Installation | General |
| Power Source | General |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | Less Than 7 lb |
Check the listing for details. Wichard Self-Locking D Shackle - Diameter 6mm - 1/4". Color: General, Condition: New, Made in United States. Listed at 24.14 USD. Self-locking D shackle forged in grade 316L stainless steel. Standard applications of the shackle. Weight (lb) 0.049. Breaking load (lb) 3520. WLL (lb) 700.