| Brand | Wichard Marine |
|---|---|
| Compatible Brand | None |
| Compatible Model | None |
| Model | 1263W |
| MPN | 1263W |
| Suitable For | Boats |
| Type | Boat Part |
| Capacity | General |
| Color | General |
| Installation | General |
| Power Source | General |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | Less Than 7 lb |
Check the listing for details. Wichard Self-Locking Large Opening Shackle - 6mm Diameter - 1/4". Color: General, Condition: New, Made in United States. Listed at 45.17 USD. Self-locking large shackle forged in grade 316L stainless steel. For applications where a large opening shackle is required. Working Load (WL): For nautical applications.