| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Item Diameter | 7 in |
| Color | Red |
| Type of Oven | Electric, Gas, Pizza, Steam |
| Material | ceramic Stoneware |
| Set Includes | Baking Dish |
| Item Length | 5 in |
| Item Depth | 1.75 in |
| Brand | Emile Henry |
| Type | Baking Dish |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Machine Washable up to 140°F |
| Item Height | 2 in |
| Model | 799 |
| Features | Dishwasher Safe, Easy Clean, Microwaveable, Microwave Safe, Oven Safe, handles |
| Country/Region of Manufacture | France |
| Unit Quantity | 1 |
| Surface Coating | Ceramic |
| Item Width | 7 in |
Check the listing for details. 5" x 7" RED Emile Henry stoneware small Casserole Baking serving Dish 799 vtg. Color: Red, Condition: Used. Listed at 18.69 USD. EMILE HENRY - FRANCE. SMALL CASSEROLE BAKING DISH. MODEL 799 ( MODEL DEPOSE ). CERAMIC STONEWARE. - I TAKE A LOT OF PICTURES OF MY PRODUCTS AND FULLY DISCLOSE CONDITION TO THE BEST OF MY ABILITY. RED, 5" X 7".