| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | menbager |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| MPN | 1112792 |
| Item Length | 2 in |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Backing Material | Nylon Scrim |
| Model | Surface Conditioning Discs |
| Number of Items in Set | 50pcs per order |
| Type | Quick Change Disc |
| Package Quantity | 50 |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Item Weight | 1 lb |
| Item Diameter | 2 in |
| Item Width | 2 in |
| Sanding Grade | Fine |
| Material | Non-Woven |
| Recom. RPM | 3800-5000 RPM |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| Bonding | Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin |
Check the listing for details. 50 Pack 2 Inch Fine Surface Conditioning Discs Roll Lock Grinder Sanding Pads. Condition: New, Made in United States. Listed at 19.22 USD. Note: If you have any questions about these products, please contact us first, we will appreciate it. You expect all problems to be resolved as soon as possible! Fitment: Works Well On: stainless steel, alloys, non-ferrous materials, plastics, and fiberglass. Useful for auto body and automotive work, as well as on motorcycles, boats, die casting parts, bicycle parts, machinery, knives, and many other items. Package Includes: 50 × 2 Inch Sanding Discs Specification & Feature: .