| Features | Cord |
|---|---|
| Voltage Conversion | Step-Up/Step-Down |
| Brand | Unbranded |
| Type | Voltage Converter Transformer |
| Product Type | Transformer |
| Material | Iron, Aluminum |
| Color | Black |
| Model | ST-5000 |
| Power | 5000W |
| Voltage | 110-220V |
| Current | 22.7A |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Insulation Grade | E Grade |
| Overload Protection | Yes |
| Efficiency | 85% |
| Shape | Rectangular |
| Product Size | 22*29.5*20.5cm/8.66*11.61*8.07in |
| Package Size | 36.8*26.5*22.5cm/14.49*10.43*8.86in |
| Net Weight | 11.8kg/26.01lns |
| Gross Weight | 12.5kg/27.56lbs |
| ✨Shipping Notice | Shipping from domestic warehouses in the USA |
| 😊Please Note | Shipment within 1 working day |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
Check the listing for details. 5000W Step Up/ Down 220v to 110v Electrical Power Voltage Converter Transformer. Color: Black, Condition: New. Listed at 97.42 USD. Power: 5000W. It has overload protection, so you don't have to worry about safety issues caused by overloads. You don't have to worry about causing a sharp rise in temperature and erratic operation.