| Screen Size | 7 in |
|---|---|
| RAM Size | 2 GB |
| Color | Black |
| MPN | B0B1RM6NLK |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Battery Capacity | 3000-4999 mAh |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Network | Unlocked |
| Model | Amazon Fire 7 (9th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Micro-USB |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-in Microphone, Built-In Rear Camera |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0841667149462 |
Check the listing for details. Amazon Kindle Fire 7 Tablet 16GB 9th Generation With Alexa 7" BLACK - NEW open b. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 37.86 USD.