| Brand | Amazon |
|---|---|
| Series | Amazon Kindle |
| Type | Tablet |
| Screen Size | 8.9 in |
| Color | Black |
| Model | Amazon Kindle Fire HD 8.9" (2nd Generation) |
| Operating System | Fire OS |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Features | Touch Screen |
| Storage Capacity | 13GB |
Check the listing for details. Amazon Kindle Fire HD 8.9" B0C9 13GB Tablet. Color: Black, Condition: Used. Listed at 29.00 USD. Amazon Kindle Fire 8.9" Tablet.