| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Leather |
| Item Length | 54 in |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Unbranded |
| Type | Desk |
| Number of Drawers | 5 |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 29.5 in |
| Theme | Antique |
| Style | Georgian |
| Features | Embossed |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Item Width | 30 in |
Check the listing for details. Antique Five-Drawer Gilt Embossed Leather Top Writing Desk. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 5490.00 USD. Antique Five-Drawer Gilt Embossed Leather Top Writing Desk A mahogany writing table/desk with an inset green gilt and blind tooled leather top, five locking drawers with brass pulls, original keys and reeded and turned legs on brass casters. Product Information: Dimensions: 54” W x 30” D x 29.5” H. Materials: Mahogany Style: Georgian Condition: Very good antique condition with minor surface wear and staining consistent with age and use. Shipping: $750.00 (to continental U.S.) About Us: We curate antique, vintage and high-end, gently-used home furnishings sourced from some of the most coveted and stylish estates on the East Coast. We ship with care and guarantee safe delivery.