| Antique | Yes |
|---|---|
| Tabletop Material | Wood |
| Material | Teak, Wood |
| Year Manufactured | 1800 |
| Item Length | 17 in |
| Brand | Antique |
| Type | Coffee Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 13 in |
| Style | Asian |
| Time Period Manufactured | 1800-1849 |
| Finish | Antique |
| Room | Any Room |
| Item Width | 28 in |
| Handle Material | Teak |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 15 lb |
Check the listing for details. Antique Indian Chakki Teak Coffee Table 19thC. Condition: Used, Made in India. Listed at 595.00 USD. Rare Antique Indian coffee table which is known colloquially as a chakki. These tables have been used in The West as round coffee tables, dog beds & seats. This chakki table is 19. Chakki tables are repurposed teak rice grinding mills from villages in Rajasthan or Gujarat.