| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Wood |
| Material | Solid Wood |
| Item Length | 32" |
| Brand | Unbranded |
| Type | Side Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 28.25" |
| Style | Victorian |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Room | Any Room |
| Finish | Antique |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Item Width | 18.5" |
Check the listing for details. Antique Turned Bobbin Legs, 2 Tier, Parlor Side Table, Solid Wood. Color: Brown, Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 160.00 USD. Likely made inEngland circa late 19th to early 20th century, this piece is crafted from solid hardwood with a warm brown finish. Charmingantique oval two-tier side table featuring elegantring turned legs and a beautifully shaped lower shelf.