| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Set Includes | Bookcase |
| Material | Solid Wood |
| Item Length | Depth: 11-1/2 in |
| Brand | Hale |
| Number of Shelves | 4 |
| Type | Barrister Bookcase |
| Item Height | 68 in |
| Style | Barrister |
| Time Period Manufactured | pre-1960 |
| Item Width | 34-1/4 in |
| Item Weight | Unknown |
Check the listing for details. Antique Vintage 4 Section Stacking Hale Herkimer NY Barrister Bookcase. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1000.00 USD. This is a complete set of six pieces including the top cap, four center book sections, and base.Overall measurements: height: 68”; width: 34-1/4”; depth: 11-1/2”The inside of each book section is 13” high, 32-1/4” wide, and 10” deep.Solid wood with the original mahogany finish.Very good overall condition with minimal age-appropriate wear. The top is slightly scuffed; see photo 6. So is the front of the bottom book section; see photo 7.Original glass, hardware, and up-and-over glass door mechanisms. The door mechanism for the top section only has one broken off eye screw, but it works fine.Both Hale labels are on the inside of all four book sections.Located in southwestern Pennsylvania, about 20 miles north of Pittsburgh, in Economy Borough.Please view the photos. They are part of my description. Feel free to email any questions. Comes from a smoke-free home. Thank you for viewing this listing.