| Number of Shelves | 5 |
|---|---|
| Type | Bookcase |
| Material | Elm |
| Style | Mid Century Modern |
| Antique | Yes |
| Item Height | 31.5" |
| Colour | Brown |
| Item Length | 11.75" |
| Item Width | 77.5" |
| Room | Hallway Furniture |
Check the listing for details. MID CENTURY SHAPED SCANDINAVIAN ELM LOW OPEN BOOKCASE. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 4340.79 USD. VENEERED IN ELM TO ALL FRONT FACING SURFACES. SHAPED CUPBOARD DOORS TO EACH END, THAT OPEN ON THE KEY, OPEN TO REVEAL A BIRCH INTERIOR AND 2 SHELVES. RAISED ON A PLINTH BASE. OVER 40 YEARS OF INDUSTRY EXPERIENCE.