| Brand | Globe Wernicke |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Number of Shelves | 15 |
| Type | Lawyer/Barrister Bookcase |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 80 in |
| Style | American |
| Set Includes | 3 Bookcases - Each 5 Units High |
| Material | Oak |
| Item Length | 12.5 in |
| Item Width | 102 in |
Check the listing for details. Antique Wall Unit (3) Oak Globe Wernicke Bookcases – Each Five Sections Height. Condition: Used. Listed at 5250.00 USD. Antique Matching Oak Globe Wernicke Bookcases are in original finish and in good condition. These cabinets make a wonderful wall unit. Each section is 34” wide and 80″Height, Circa 1910. Each unit have a decal that reads: Globe -Wernicke Bookcase made in Cincinnati.