| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Taiwan |
| Material | Wood |
| Brand | Coaster |
| Model | 182355 |
| MPN | 182355 |
| Color | White |
| Type | Home Bars |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 42" |
| Item Width | 52" |
| Item Length | 21" |
| Category | Home Bars |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Coaster Contemporary Wood Home Bar with Shelf in White and Chrome. Color: White, Condition: New. Listed at 443.99 USD. Pull out all the stops to breathe fresh energy and organization into a casual space dedicated to entertainment. Your needs are met with this modular-inspired and contemporary home bar constructed of MDF, paper coating, and veneer, all with a bright white finish. Metal framing is jazzy with a geometric motif, supporting a spacious top shelf ideal for beverage and snack prep. A center compartment features shelving and bottle racks, while the integrated LED strip located on the underside of the table top can change color. This handy bar unit transforms a compact space into a modern home-based venue for fun.Features : Includes: One (1) home barColor: White and ChromeMaterials: Paper laminate, paper, particle board, metal, MDFShape: RectangularNumber of glassware capacity: 4 (2 glass holders)Leveler/plastic glide: Plastic glideNumber of compartments: 6Number of wine bottle capacity: 12 (1 bottle holder)Switch type: TouchBulb type: 2.24W (0.083 per bead, total 27 beads)Specifications : Product Dimensions : 41.5" H x 52.25" W x 21.25" DProduct Weight : 99.42lbsNumber of Shelves : 3Number of Lights : 27Wattage : 0.083W each bulb, total 2.24WAssembly Required : YesWarranty : One (1) year limited manufacturer warranty