| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11100-CYMX |
| MPN | 181-21003-11100-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 38" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Duncan Walnut Finished Wood Twin Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 81.36 USD. Accent your bedroom with the unique, geometric design of the Duncan headboard. Made in Malaysia, the Duncan is constructed from wood showcasing a natural ash walnut finish. Its angular design creates a sleek silhouette that allows light to flow more easily throughout the room and provide a more open feel in tight spaces. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Duncan headboard enriches any bedroom.Features : Modern and contemporary headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishSlatted wood designUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Headboard Dimensions: 38" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;