| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11117-CYMX |
| MPN | 181-21003-11117-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 66" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Harris Walnut Finished Wood and Rattan Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 158.15 USD. Elevate the outline of your bedroom with the timeless design of the Harris headboard. Made in Malaysia, the Harris is constructed from wood displaying a natural ash walnut finish that adds warmth to any space. Woven synthetic rattan is embedded within the wood to add dimension with an airy, mid-century look. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Harris headboard upgrades any bedroom.Features:Mid-century modern headboardConstructed from rubberwood and synthetic rattanAsh walnut finishWoven detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications:Product Dimensions: Headboard Dimensions: 65.9" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;