| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wicker / Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11131-CYMX |
| MPN | 181-21003-11131-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wicker / Rattan |
| Set Includes | Baxton Studio Iris Walnut Finished Wood and Rattan King Size Arch |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Wicker / Rattan |
| Firmness | Wicker / Rattan |
| Frame Material | Wicker / Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Iris Walnut Finished Wood and Rattan King Size Arch |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271168514 |
Check the listing for details. Baxton Studio Iris Walnut Finished Wood and Rattan King Size Arched Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 248.53 USD. Create a charming highlight in your bedroom with the Iris headboard. Made in Malaysia, the Iris is constructed from wood displaying a natural ash walnut finish. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization.