| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Upholstered |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 198-21003-12419-CYMX |
| MPN | 198-21003-12419-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 44" |
| Item Width | 57" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Leone Navy Blue Velvet Fabric Upholstered Full Size Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 113.37 USD. Update the quality of your bedroom with the exquisite Leone headboard. Made in Malaysia, this headboard is comprised of a sturdy wood frame padded with foam and upholstered in luscious velvet fabric. The arched frame features button tufting for a striking yet cozy backdrop. Requiring assembly, the Leone features three pre-drilled holes in its legs for easy height customization. A fantastic blend of form and function, the Leone headboard enhances the modern bedroom.Features : Constructed from engineered woodButton tuftedUpholstered in velvet fabric and padded with foamLegs feature 3 predrilled holes 3.5" apartCan be attached to a bed frame (optional, hardware included)Assembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Overall Dimensions: 43.70" -47.60" High x 57.30" Wide x 2.40" Thick; Headboard Height (w/o legs): 24.60";