| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11160-CYMX |
| MPN | 181-21003-11160-CYMX |
| Color | Mahogany |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 38" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Baxton Studio Raya Walnut Brown Finished Wood Twin Size Headboard. Color: Mahogany, Condition: New. Listed at 72.91 USD. Clean lines and warm tones abound in the Raya headboard. Made in Malaysia, the Raya is constructed from sturdy wood and offers solid support for you to lean against as you read and watch TV. The headboard features a natural ash walnut finish, as well as inset detailing for a cool, mid-century inspired look. Requiring assembly, the Raya is fitted with six pre-drilled holes on top to provide five different height configuration options. With versatile support and unique style, the Raya headboard adds retro charm to any bedroom.Features : Mid-century modern headboardConstructed from rubberwood and engineered woodWalnut brown finishInset detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Headboard Dimensions: 38" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;