| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Rattan |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 208-21003-12692-CYMX |
| MPN | 208-21003-12692-CYMX |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 60" |
| Item Width | 72" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Rattan |
| Set Includes | Baxton Studio Variel Modern Bohemian Rattan Queen Size Standalone |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Rattan |
| Firmness | Rattan |
| Frame Material | Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Baxton Studio |
| Product | Baxton Studio Variel Modern Bohemian Rattan Queen Size Standalone |
| Installation | Yes |
| UPC | 193271284993 |
Check the listing for details. Baxton Studio Variel Modern Bohemian Rattan Queen Size Standalone Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 340.70 USD. Made in Indonesia, this stunning piece is handcrafted by skilled artisans using natural rattan. Its openwork design enables light to flow naturally throughout the room, making the Variel headboard a truly unforgettable bedroom backdrop.