| License Category | BUsiness to Consumer |
|---|---|
| Minimum RAM | 2 GB |
| MPN | HL11311001-EN |
| Shipping Cost | Free Shipping |
| For Operating Systems | Android 9 or later, iOS 15 or later |
| Brand | BitDefender |
| Type | Antivirus/Internet Security |
| Format | |
| Language | English, French, German, Greek, Italian, Japanese, Multilingual, Spanish |
| Minimum Hard Drive Space | 2 GB |
| Model | Bitdefender |
| Minimum Processor Speed | 2 GHz |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Number of Devices | 3 |
Check the listing for details. Bitdefender Mobile Security - 1-Year / 3-Device - United States & Canada. Condition: Brand New. Listed at 24.99 USD. On the other hand, scanning places a heavy burden on the system, you can’t schedule scanning and the only way to get ad blocking is with the add-on VPN. All computers must have the basic three essential components, antivirus protection for the front door, anti malware protection for the back end and data backup protection, for the unexpected PC glitches.