| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Rattan |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2975056 |
| MPN | BH-4752-2975056 |
| Color | Natural |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Item Height | 55" |
| Item Width | 3" |
| Item Length | 80" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Rattan |
| Set Includes | Bowery Hill Contemporary King Banana Leaf Panel Headboard in Natu |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Rattan |
| Firmness | Rattan |
| Frame Material | Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Contemporary King Banana Leaf Panel Headboard in Natu |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508648043 |
Check the listing for details. Bowery Hill Contemporary King Banana Leaf Panel Headboard in Natural. Color: Natural, Condition: New. Listed at 437.57 USD. Instantly transform your bedroom into a tropical-inspired oasis with the Banana Leaf Headboard. Strands of banana leaves are woven together, creating textural detail that is equal parts modern and coastal.