| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Engineered Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1952883 |
| MPN | BH-4752-1952883 |
| Color | White |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 83" |
| Item Width | 62" |
| Item Length | 4" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Engineered Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Contemporary King Panel Headboard in White Finish |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Countertop Material | Engineered Wood |
| Firmness | Engineered Wood |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Contemporary King Panel Headboard in White Finish |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493990669 |
Check the listing for details. Bowery Hill Contemporary King Panel Headboard in White Finish. Color: White, Condition: New. Listed at 734.86 USD. Features accent bead molding with planked back panels. Pair with the rails, panel footboard or bench footboard for a complete bed. Bead Molding. Bolt On Rail System.