| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1944798 |
| MPN | BH-4752-1944798 |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 58" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wood |
Check the listing for details. Bowery Hill Mid-Century Solid Rubber Wood Queen Size Headboard in Walnut Brown. Color: Brown, Condition: New. Listed at 111.99 USD. Constructed from solid rubber wood with MDF ash veneer, Walnut brown finish, Upper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment options, Made in Malaysia, Assembly required, Inset detailingFeatures:Material: Solid rubber wood with MDF ash veneerFinish: Walnut brownMid-century modern headboardUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment options