| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Fabric |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-1862144 |
| MPN | BH-4752-1862144 |
| Color | Gray |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 55" |
| Item Width | 82" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Bowery Hill Modern Fabric Tufted King Panel Headboard in Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 212.18 USD. Classic finishes and an elegant curved shape make the Bowery Hill fabric upholstered headboard the perfect centerpiece in your bedroom or guest room. Constructed of solid rubber wood frame, the Bowery Hill headboard is upholstered in dark gray polyester fabric that is durable. Featuring curvaceous style lines with button-tufted design, the Bowery Hill is glamorously trimmed with silver nail heads. The headboard is supported sturdily by solid wood posts and is exceptionally cushioned to provide softness and shape while you sit up.Features:Material: Fabric, solid rubber wood and MDF boardFinish: Dark grayModern and contemporary headboardFoam padded and upholstered in polyester fabric