| Country of Manufacture | Indonesia |
|---|---|
| Material | Rattan |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2660096 |
| MPN | BH-4752-2660096 |
| Color | Brown |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 60" |
| Item Width | 60" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Rattan |
| Set Includes | Bowery Hill Natural Brown Rattan Queen Size Standalone Headboard |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Rattan |
| Firmness | Rattan |
| Frame Material | Rattan |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Natural Brown Rattan Queen Size Standalone Headboard |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508206540 |
Check the listing for details. Bowery Hill Natural Brown Rattan Queen Size Standalone Headboard. Color: Brown, Condition: New. Listed at 462.97 USD. The exotic flair and soothing tones of the headboard enchants your bedroom with an extraordinary backdrop. Made in Indonesia, this bohemian piece is crafted from natural rattan. A vibrantly beautiful addition, the headboard transforms the feel of any bedroom.