| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2175160 |
| MPN | BH-4752-2175160 |
| Color | Walnut |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 61" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Bowery Hill Vintage Walnut Finished Wood Queen Size Headboard |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Bowery Hill |
| Product | Bowery Hill Vintage Walnut Finished Wood Queen Size Headboard |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508316836 |
Check the listing for details. Bowery Hill Vintage Walnut Finished Wood Queen Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 204.65 USD. Add a charming highlight to your bedroom with the headboard. Made in Malaysia, the is constructed from wood featuring a natural ash walnut finish. Horizontally set slatted wood is encased within a striking arched silhouette for a vibrant look that radiates rustic appeal.