| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Category | Headboards |
| Size | King |
| Firmness | Fabric |
| MPN | MOD-5174-IVO |
| Department | Headboards |
| Item Height | 52.5 in |
| Style | Modern |
| Frame Material | Fabric |
| Item Width | 78" |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Compatible Brand | Modway |
| Pattern | Tufted |
| Installation | Yes |
| Color | Beige |
| Material | Fabric |
| Compatible Mattress Size | King Size |
| Brand | Modway |
| Mounting | Bed Frame Mounted |
| Type | Headboard |
| Model | Modway Emily |
| Item Weight | 27 lb |
| UPC | 848387021641 |
Check the listing for details. Modway Emily King Upholstered Polyester Fabric Headboard in Ivory. Color: Beige, Condition: New. Listed at 274.07 USD. Add elegance to your bedroom with the Modway Emily Button Tufted Linen Fabric Upholstered King Headboard. Designed with just the right amount of grace, Emily King Headboard is made from fiberboard, plywood, and fine linen fabric upholstery for a construction that is both lightweight and long-lasting.