| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2175168 |
| MPN | BH-4752-2175168 |
| Color | Walnut |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Farmhouse |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wood |
Check the listing for details. Bowery Hill Walnut Finished Wood King Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 217.99 USD. Shape your bedroom with the natural wood characteristics of the charming Bowery Hill headboard. Made in Malaysia, the headboard is constructed from sturdy wood featuring an ash walnut finish that adds warmth to any space. Inset Detailing outlines the broad profile of the headboard for a cool, modern look. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the headboard enhances any bedroom.Features:Modern transitional and rustic headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishInset detailingUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications:Product Dimensions: Headboard Dimensions: 78.1" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 31.5" High;