| Dexterity | Left Hand |
|---|---|
| Overall Bow Length | 34in. |
| Draw Length (in.) | 26"-31.5" |
| Color | Subalpine |
| Custom Bundle | No |
| Country of Manufacture | United States |
| MPN | A14003 |
| Draw Length | 26"-31.5" |
| Material | NA |
| Draw Weight (lbs.) | 70lbs. |
| Bow Type | Compound |
| Archery Type | Compound bow |
| Suitable For | All |
| Modified Item | No |
| Sports Type | Archery |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | Bowtech |
| Main Color | Subalpine |
| Type | Compound Bow |
| Overall Length (in.) | 34in. |
| Model | SS34 |
| Country of Origin | Unknown |
| Brace Height | 6.75" |
| Draw Weight | 70lbs |
Check the listing for details. Bowtech SS34 - Left Hand - 70lbs. - 26"-31.5" - Subalpine - A14003. Color: Subalpine, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 1000.00 USD. Bowtech SS34 - Left Hand - 70lbs. - 26"-31.5" - Subalpine - A14003. The SS34 is undeniably one smooth machine, from start to finish. The optimized DeadLock cam system is specifically designed to provide precision, locked-in accuracy combined with the smoothest draw ever in a bow.