| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Mounting | Free Standing |
| Material | Linen / Leather / Tech cloth |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 33.08 in |
| Item Length | 68.12 in |
| Item Width | 34.26 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Linen / Leather / Tech cloth |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible |
| Frame Material | Metal |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 77.00 lbs |
| MPN | Does Not Apply |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed 3-in-1 Multi-Function Folding Sofa Bed w/ USB Ports. Condition: New. Listed at 344.99 USD. Description Product Features EASY CONVERSION: A pull-out sleeper chair can be a great space saver in a dorm room, small apartment, or tiny house. An area that's a living room by day can quickly and easily be transformed into a sleeping space at night. All you have to do is pull out the sleeper feature, get the blankets and sheets, and settle down for a good night's rest. ADJUSTABLE BACKREST: The backrest of the sofa bed is adjustable within 3 reclining angles (100°, 140°, 180°) so that you can choose the perfect angle you like to accompany your work, leisure, and relaxation time all day long. You can adapt to different scenarios from different angles, whether you want to be sitting, lounging, or sleeping. PREMIUM MATERIAL: The folding couch is made of a high-quality steel frame, ensuring best durability in daily use and can withstand 330 lbs. The couch bed's breath and wear-resistant and easy to take care of fabrics and high-density sponge helps you release the whole body from head to feet. There are built-in cup holders and side pockets to meet your daily needs. We are committed to integrating multiple humanized designs to create more convenience for your life. USB AND CUP HOLDERS: There are 1 USB charging port and 1 Tapy C interface on the left armrest of the sofa for various charging cables, which can provide continuous power supply for your phone. There is a convenient cup holders design on the seat back to place drinks and cups. There are 4 side pockets and built-in cup holders to meet your daily needs. PILLOW: There are throw pillows for extra comfort in your neck and lumbar while reading, watching television, and sleeping. Super easy to assemble, only takes several steps. Material: Steel, wood, fabrics & high-density sponge. Weight limit: 330 lbs. Package Includes: 1 x Sofa Bed Only One Pillow Description Product Features Add some color to your sofa with this pillow. Includes: One (1) Pillow Material: Water Resistant Fabric Filling Material: Polyester Fiberfill Color: Blue No Assembly Required Dimensions: 16.50 inches wide x 9.50 inches high Package Includes:1 x Pillow Note: 1. Please allow 0-2 cm error due to manual measurement. Thanks for your understanding.2. Monitors are not calibrated same, item color displayed in photos may be showing slightly different from the real object. Please take the real one as standard.3. Please kindly note that this product needs to be assembled by yourself. On Dec 7, 2024 at 09:21:10 PST, seller added the following information: