| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Linen+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Linen |
| Dimension | As shown in the picture |
| Weight Capacity | 500lbs |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 13.50 in |
| Item Length | 67.00 in |
| Item Width | 27.50 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 27.00 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Floor Couch Single Sofa Chair Folding Sofa Bed. Color: White, Condition: New. Listed at 219.99 USD. Any high density foam will expand faster in a warm room. [CONVENIENT AND MULTIPURPOSE] Our folding lounge single sofa is very lightweight and we have thoughtfully equipped it with convenient pillows for added comfort.