| Mounting | Free Standing |
|---|---|
| Material | Velvet+Wood+Metal+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Velvet |
| Dimension | 55.50''L x 68.90''W x 30.70''H |
| Brand | Unbranded |
| Color | Gray |
| Item Height | 30.70 in |
| Item Length | 55.50 in |
| Item Width | 68.90 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 2 |
| Features | Convertible |
| Frame Material | Wood+Metal |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 114.40 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Modern Velvet Loveseat Sofa Couch w/ Pull Out Bed. Color: Gray, Condition: New. Listed at 425.86 USD. Easily switches between a loveseat and a sleeper bed—ideal for small spaces and overnight guests. Luxurious Velvet Upholstery –Crafted with high-density velvet fabric, this sofa features a naturally lustrous surface and silky smooth texture.