| Color | Beige |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Wood+Chenille+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 27.95 in |
| Item Length | 37.01 in |
| Item Width | 29.13 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible, With Cushions, Sturdy, with pillows |
| Frame Material | Wood |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 74.08 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Multi-Functional Folding Recliner Chairs w/ Pillows. Color: Beige, Condition: New. Listed at 325.68 USD. 1 x Sofa Bed. With three pillows to provide extra support for your lumbar and back, providing you with a more comfortable seating space. Bed length 74.02”. Seat Width 35.04”. Seat Depth 26.97”. Seat Height 16.95”.