| Color | Blue |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Linen+Sponge+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Upholstery Material | Linen |
| Weight Capacity | 450lbs |
| Dimension 1 | Chair size:25.50"L x 31.00"W x 31.00"H |
| Dimension 2 | Bed size: 25.50"L x 72.50"W x 12.00"H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 31.00 in |
| Item Length | 25.50 in |
| Item Width | 31.00 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible, Fold Away Backrest |
| Department | Adults |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 24.25 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Single Sofa Bed Folding Sofa Bed with Pillow. Color: Blue, Condition: New. Listed at 169.99 USD. 1 x Sofa Bed. The legs are equipped with non-slip feet, not easy to scratch the floor. Chair size: 31"W x 25.5"D x 31"H; Bed size: 72.5"W x 24"D x 12"H. This fold out chair bed is filled with quality sponge to bring you a comfortable lying experience.