| Color | Gray |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Metal+Wood+Chenille+Foam |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Dimension | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 34.60 in |
| Item Length | 31.50 in |
| Item Width | 32.30 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Fill Material | Foam |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible, With Cushions, Sturdy |
| Frame Material | Metal +Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 58.86 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sleeper Sofa Bed Single Sofa Bed Folding Sofa Bed with Pull Out Bed. Color: Gray, Condition: New. Listed at 289.68 USD. Five Adjustable Recline Positions - The backrest of this sofa bed features a unique five-position adjustable recline function(108°, 126°, 144°, 162°and 180°), allowing you to find your ideal angle of comfort.