| Color | White |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Grass Cloth+Sponge+Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Weight Capacity | 440 lbs |
| Dimension 1 | Chair size:25.60"L x 29.50"W x 31.50"H |
| Dimension 2 | Bed size: 72.50"L x 22.00"W x 11.00"H |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 31.50 in/11.00 in |
| Item Length | 25.60 in/72.50 in |
| Item Width | 29.50 in/22.00 in |
| Type | Sofa bed |
| Upholstery Fabric | Grass Cloth |
| Room | Bedroom, Home Office/Study, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Convertible, Fold Away Backrest |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Item Weight | 20.94 lbs |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Convertible Sofa Bed 5-in-1 Multi-Function Folding Single Sofa Chair w/ Pillow. Color: White, Condition: New. Listed at 189.99 USD. Smart Space-Saving Transformation:Easily converts from a compact sofa to a spacious single bed in seconds. The ultra-stable base prevents wobbling or deformation, ensuring safety and comfort for users of all sizes.